Artykuły

11 Grudzień
Ekologiczne aspekty pakowania

Opakowania są bardzo istotne z kilku względów. Chronią produkt w trakcie transportu, pomagają też wydłużyć jego trwałość, a także stanowią atrakcyjną ozdobę, której celem jest przyciągnięcie wzroku klienta. Żeby wyprodukować opakowanie oraz żeby zrealizować proces pakowania, zużywa się sporo zasobów naturalnych, które, jak wiadomo, są ograniczone. Z każdym rokiem rośnie świadomość ekologiczna w społeczeństwie, które szuka alternatywnych rozwiązań również w obszarze pakowania. Czy istnieje możliwość ekologicznego pakowania?

 

Czym jest overpackaging?

Overpackaging to pojęcie pochodzące z języka angielskiego, które w wolnym tłumaczeniu oznacza „nadmierne pakowanie”. Ocenia się, że w obecnych czasach produkuje się dużą ilość opakowań, mają one do tego pokaźną objętość. Co to oznacza? Zasada jest prosta: im więcej opakowań i im większe one są, tym więcej odpadów w środowisku. Nie wspominając o tym, że na wyprodukowanie takich opakowań potrzeba surowców naturalnych. Czy można tę tendencję odwrócić nie rezygnując z opakowań?

 

Ekologiczne opakowania?

Żeby zredukować ilość opakowania w stosunku do ilości produktu, co wpłynie na zmniejszenie zużycia surowców naturalnych oraz późniejsze problemy z odpadami wykorzystuje się kartoniki do płynnej żywności. Kartony zbudowane są z celulozy, która jest surowcem odnawialnym. W takich opakowaniach karton stanowi ok, 3% całości, a pozostałe 97% to produkt – oznacza to optymalną proporcję opakowania do ilości produktu.

Nasi KLIENCI