Artykuły

30 Listopad
Proces pakowania żywności

maszyny pakujace, pakowanieFirmy produkujące stawiają na co dzień czoła skomplikowanym procesom, których efektem jest odpowiednio zapakowany produkt trafiający na półki sklepów. Jakie to procesy?

 

Wybrane elementy procesu pakowania

Zanim pięknie opakowane produkty trafią na sklepową półkę, przejść muszą kilka etapów. Pierwszym z nich jest zapanowanie nad ich ilością, które pociąga za sobą konieczność pogrupowania produktów w kilkanaście lub kilkadziesiąt rodzajów opakowań. W tym obszarze jest kilka możliwości, między innymi:

  • pakowanie w całości,
  • plasterkowanie,
  • pakowanie vacuum,
  • pakowanie w gazie,
  • pakowanie różnych produktów w jeden (mixy).

 

Nie należy jednak zapominać o tym, że opakowanie, niezależnie od techniki pakowania, powinno w jak najlepszy sposób prezentować markę producenta. Ponadto musi być dostosowane do konkretnego klienta.

 

Jak producenci radzą sobie z pakowaniem?

Podstawą dla płynnego i sprawnego funkcjonowania zakładów pakujących żywność są dwa elementy: zlecenia otrzymywane z odpowiednim wyprzedzeniem oraz dobrze działający system informatyczny. W zastosowaniu jest między innymi aplikacja SEW (System Etykietowania Wyrobów), która w ramach systemu Impuls EVO wysyła informację na temat liczby zamówień oraz grupuje zadania dotyczące pakowania produktów. Dzięki temu skrócony zostaje czas przezbrajania linii pakujących.

Nasi KLIENCI