Artykuły

19 08-19
Automatyzacja w przemyśle spożywczym

Maszyny napełniające czy też maszyny pakujące to element automatyzacji produkcji, która przyczynia się do zwiększenia wydajności procesów pakowania. Pisaliśmy już na naszej stronie o różnych rodzajach pakowania służących trwałości produktów spożywczych. Niniejszy artykuł traktować będzie o roli automatyki w przemyśle spożywczym.

 

O roli automatyzacji w przemyśle spożywczym

 

Proces produkcji i wykonania produktów/opakowań jest skomplikowany - niejako wymusza to korzystanie z rozwiązań służących automatyzacji i zwiększeniu szybkości i wydajności procesów z tym związanych. Przemysł spożywczy to specyficzna branża, która z powodu presji rynku, wciąż musi obniżać koszty produkcji przy czym nie może cierpieć na tym jakość produktów (klienci mają w tym obszarze wciąż coraz większe wymagania). Stąd też rozwiązania z zakresu automatyki wydają się tu jak najbardziej na miejscu. Maszyny, które zastępują pracę ludzi są w stanie wykonać pracę kilkukrotnie szybciej i wydajniej niż człowiek. Do tego są w stanie wyprodukować produkt bezpieczny dla zdrowia człowieka, odpowiednio go zapakować czy też ograniczyć koszty całego procesu wytwórczego. Jak to wygląda na poszczególnych etapach produkcji i pakowania?

 

Zautomatyzowane etapy procesu produkcji

 

Produkcja żywności zaczna się wraz z dostarczeniem do magazynu surowców (roślinnych i/lub zwierzęcych), gdzie poddaje się je wstępnej obróbce. Już na tym etapie wykorzystuje się maszyny do transportu - w zależności od stanu skupienia przewożonych materiałów mogą to być np. cysterny do przewożenia produktów płynnych. Po przetransportowaniu produkty trafiają na linie produkcyjne, a w procesie główną rolę odgrywać zaczynają maszyny, które dzięki serii szybkich i powtarzających się ruchów zwiększają wydajność procesu. Przykładowo roboty typu pick & place umożliwiają sortowanie, pakowanie i ładowanie produktów. Wykonują dodatkowo czynności takie jak porcjowanie mięsa czy rozbiór tusz zwierzęcych. Maszyny napełniające umożliwiają natomiast wypełnianie butelek czy kanistrów odpowiednimi płynami. Warto wspomnieć, że maszyny wykorzystywane w procesie produkcji i pakowania muszą być odpowiednio skonstruowane, by nie tylko nie wywierały negatywnego wpływu na pakowaną żywność, ale również żeby żywność nie utrudniała działania maszyn np. poprzez różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Nasi KLIENCI