Artykuły

15 Maj
Przymrozki a ceny owoców w najbliższych miesiącach

Warzywa i owoce potzrebują właściwej ochrony w transporcie i dystrybucji

W tym roku owoce sezonowe takie jak czereśnie, wiśnie, śliwki, jabłka czy gruszki mogą być znacznie droższe niż rok temu. Przyczyną są przymrozki, które chwyciły w pierwszych dniach maja i spowodowały, że wiele drzew owocowych w polskich sadach wymarzło. Owoców będzie o wiele mniej, co odczują finansowo zarówno konsumenci, jak i przetwórcy.

 

Wymarznięte drzewa owocowe - szacowanie strat

Jak twierdzi prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski, najgorzej jest w przypadku czereśni, ale szkody nie ominęły także takich drzew jak wiśnie, jabłonie, grusze czy śliwy. Rozpoczęło się już szacowanie szkód, po którym będzie można określić dokładną skalę strat sadowników. Możliwe, że ministerstwo rolnictwa zdecyduje się w tym roku na udzielenie pomocy dla przedstawicieli tej branży. Aktualnie jedynymi możliwymi formami pomocy są preferencyjne kredyty klęskowe oraz ulgi w składkach (np. KRUS).

 

Wyższe ceny owoców odczują wszyscy

Majowe przymrozki odbiją się zarówno na konsumentach, jak i przedsiębiorcach. Za owoce więcej zapłacą wszyscy kupujący, także firmy przetwórcze. W związku z tym wzrosną też prawdopodobnie ceny przetworów – dżemów, soków czy przecierów owocowych. Będzie też mniej owoców przeznaczonych na eksport, co może odbić się na całej krajowej gospodarce. Polska jest bowiem jednym z głównych europejskich eksporterów takich owoców jak jabłka, wiśnie czy czereśnie.

 

Miejmy jednak nadzieję, że straty nie będą zbyt duże i że zarówno producenci, przedsiębiorcy, jak i konsumenci nie odczują ich zbyt dotkliwie, a maszyny produkcyjne i pakujące w branży owocowej będą działały w tym roku na pełnych obrotach.

 

Nasi KLIENCI