Artykuły

13 Marzec
Czy będziemy jeść więcej ciastek?

Ciastka - ile jedzą ich Polacy?

Jak wynika z przygotowanego przez PwC raportu "Rynek ciastek w Polsce", w porównaniu do innych europejskich krajów konsumpcja ciastek w Polsce jest stosunkowo niska. Analitycy przewidują jednak, że w najbliższych latach stopniowo będzie rosła.

 

Ile ciastek je przeciętny Polak?

 

Łączny koszt kupowanych w Polsce ciastek wynosi 2,6 mld zł, a ilość ciastek, które zjadamy, to ok. 145 mln kg. Brzmi to imponująco - do czasu aż nie porównamy naszych wyników z pozostałymi europejskimi narodami. Okazuje się, że na ich tle Polacy wcale nie wyglądają na wielbicieli ciastek.

 

Statystyczny Polak zjada średnio 3,8 kg ciastek rocznie, podczas gdy Czesi i Słowacy zjadają ich po ok. 5,5 kg, Węgrzy 4,7 kg, a Niemcy 5 kg. Daleko nam do liderów tego zestawienia, czyli Brytyjczyków, którzy zjadają po ok. 13,6 kg ciastek rocznie. Zaraz za nimi znaleźli się Włosi zjadający po 10,5 kg, a na trzecim miejscu – Francuzi z wynikiem 7,6 kg.

 

Branża ciastek będzie wzrastać

 

Analitycy przewidują jednak wzrost tej branży w tempie ok. 1,8% rocznie. W 2020 roku konsumpcja ciastek przez statystycznego Polaka ma sięgnąć 4,1 kg rocznie. Rozwój branży umożliwią nie tylko zmieniające się trendy żywieniowe (np. zwyczaj zastępowania tradycyjnego drugiego śniadania ciastkami zbożowymi), ale także rozwijająca się technologia, w tym także dostęp do nowoczesnych maszyn pakujących.

 

Autorzy raportu zwrócili też uwagę, że Polacy jedzą ciastka głównie w domu w ramach przekąski, a na rynku wciąż dużą rolę będą pełniły duże opakowania rodzinne. Najmniejszą popularnością spośród dostępnych na rynku produktów cieszą się ciastka kupowane na wagę.

 

Nasi KLIENCI