Artykuły

08 Marzec
Branża opakowań ma się dobrze

Zakrecarki - maszyny do pakowania w butelki

Statystyki nie kłamią: branża opakowań to raj dla wszystkich tych, którzy chcą osiągnąć sukces w biznesie. Zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez "Puls Biznesu", zdecydowana większość firm produkujących opakowania jest w dobrej kondycji finansowej – zaledwie jeden na dziesięć podmiotów boryka się z jakimikolwiek kłopotami.

 

Produkcja opakowań wyjątkowo opłacalna

 

Na polskim rynku opakowań działa niemal 10,5 tysiąca firm, spośród których aż 81% ocenia swą sytuację finansową jako dobrą lub bardzo dobrą. Warto też wspomnieć, że producenci opakowań zyskują więcej niż – średnio – firmy działające w innych sektorach. Rentowność tej branży wynosi 6,7%, czyli więcej niż średnia rentowność w Polsce, która utrzymuje się na poziomie 5%. Obiecujące są też prognozy rozwoju rynku opakowaniowego. Zgodnie z danymi Equity Advisors, sektor ten w 2020 r. może osiągnąć wartość nawet 46 miliardów zł (w ubiegłym roku wart był 35,8 miliardów zł).

 

Niepewna przyszłość opakowań szklanych

 

Działem, który może w najbliższych latach notować straty, jest produkcja opakowań szklanych, których popularność stopniowo maleje. Aż 31% producentów działających w tym segmencie zadeklarowało, że ich sytuacja finansowa jest zła albo bardzo zła. Ratunkiem dla nich może być dostosowanie swojej działalności do wymogów rynku – zbadanie trendów w branży spożywczej oraz rynku maszyn pakujących, inwestycja w bardziej popularne surowce opakowaniowe i w efekcie częściowe lub całościowe przebranżowienie.

 

Nasi KLIENCI