Artykuły

20 Luty
Polskie opakowania – błyskawiczny rozwój branży

Opakowania - ta branża w Polsce szybko wzrasta

Jak wynika z najnowszych raportów, polska branża opakowań osiągnęła ogromny wzrost w ostatnich latach, a prognozy do 2020 roku wskazują, że ten rynek w Polsce może wzrastać nawet dwukrotnie szybciej niż rynek globalny.

 

Większa konsumpcja to większe zapotrzebowanie na opakowania

 

Zgodnie z raportem „Branża opakowań w Polsce 2010-2016 i prognozy 2017-2020” przygotowanym przez Equity Advisors, w najbliższych latach w Polsce ma nastąpić gwałtowny rozwój branży opakowań. Zjawisko to jest zresztą obecne już teraz i kilka lat wstecz. Co wpływa na tak szybki wzrost produkcji opakowań w Polsce?

 

  • Rosnąca konsumpcja – rośnie poziom życia i zarobki, a w związku z tym rośnie także konsumpcja. Aby nasycić rynek, producenci dostarczają na niego coraz więcej produktów, a każdy z nich potrzebuje opakowania.

  • Zmiana stylu życia – żyjemy coraz szybciej i coraz bardziej cenimy wygodę. Istotny jest także trend zdrowego żywienia. Wszystko to wpływa na sposób pakowania żywności, a w związku z tym także na rozwój branży maszyn pakujących czy właśnie produkcji opakowań.

  • Rozwój eksportu – coraz więcej produkowanych w Polsce produktów sprzedawanych jest za granicą, a zwiększona produkcja wyrobów różnego rodzaju oznacza także zwiększoną produkcję opakowań, które im towarzyszą.

 

Jak wynika z raportu, polska branża opakowań do roku 2020 będzie rosła o 6,8% rocznie (czyli około dwukrotnie szybciej niż rynek światowy), w efekcie dając nawet 37-procentowy wzrost w porównaniu do 2015 roku. Jej wartość za 3 lata może wynieść nawet 46 mld zł.

 

Nasi KLIENCI