Artykuły

11 Styczeń
Opakowania - czy rozmiar ma znaczenie?

Opakowania typu convenience - nowe wyzwanie dla maszyn pakujących

Trendy dotyczące rozmiaru opakowań, w których kupuje się żywność, cały czas się zmieniają. Do niedawna rosło zainteresowanie dużymi opakowaniami rodzinnymi, w których można kupić np. ser w plastrach, parówki, wędliny czy też potrawy gotowe – np. pierogi lub krokiety. Obecnie natomiast zauważa się wzrost sprzedaży żywności pakowanej w opakowaniach znacznie drobniejszych, a nawet pojedynczych, gotowych dań czy zestawów – np. obranych i pokrojonych owoców. Oba te trendy mogą współistnieć, bo każdy z nich świadczy o potrzebach innej grupy docelowej.

 

Dla kogo opakowania rodzinne?

Oczywiście dla rodzin! W wieloosobowych gospodarstwach domowych spożycie produktów mięsnych, mlecznych czy zbożowych jest bardzo duże. Łatwiej jest robić zakupy, mogąc wybrać produkty umieszczone w dużym opakowaniu, niż kupując kilka mniejszych. Jest to nie tylko wygodniejsze, ale również tańsze, ponieważ cena za kilogram tego samego produktu w dużej paczce zwykle jest niższa (wpływa na to oczywiście fakt, że płacąc za produkt, płacimy za wszystkie jego części – zawartość i opakowanie - a zatem ponosimy koszty produkcji, pracy maszyn pakujących, konfekcjonowania, transportu itd.). Wielu producentów decyduje się nadal celować w tym kierunku, spełniając wymagania klientów takie jak wygoda, oszczędność, praktyczność.

 

Opakowania jednostkowe – nie tylko dla singli

Coraz częściej jednak mamy też do czynienia z drobnymi opakowaniami – dostosowanymi do potrzeb i stylu życia osób żyjących w jedno- lub dwuosobowych gospodarstwach domowych. W ich przypadku kupowanie dużych opakowań z żywnością mija się z celem i jest nieopłacalne, bo zanim jeszcze zdążą zjeść zawartość, smak danego produktu im się znudzi lub wręcz minie data przydatności do spożycia. Maszyny pakujące realizują nowe zadania, bowiem z myślą o takich osobach powstają opakowania typu "convenience" – niewielkie, łatwe do przenoszenia, wygodne w otwieraniu i zamykaniu, często zawierające gotowe, ale wciąż zdrowe i pełnowartościowe dania, które można zjeść wszędzie i w dowolnym czasie. Dzięki temu możliwe staje się stałe próbowanie nowych smaków, a także poprawa diety, nawet gdy nie ma się czasu na codzienne gotowanie.

 

 

 

Nasi KLIENCI