Artykuły

12 09-12
Butelki, kartony, puszki... czyli co najczęściej pijemy

Puszki z napojami gazowanymi

Obserwacje rynku pozwalają na wyciągnięcie wielu wniosków na temat trendów żywieniowych panujących wśród Polaków. Okazuje się, że wśród naszych zwyczajów dotyczących spożywania napojów można się doszukiwać niezbyt zdrowych nawyków. Rośnie bowiem ilość spożywanych napojów izotonicznych i energetyków, natomiast spożycie soków i wody niegazowanej jest wyjątkowo niskie.

 

Statystyczny Polak pije jedynie 13 litrów soków owocowych... w ciągu roku! To nieco ponad litr soku miesięcznie. Zwracając uwagę na fakt, że szklanka soku może stanowić porcję owoców i warzyw, których – zgodnie z opinią wielu dietetyków - powinniśmy spożywać nawet kilka w ciągu dnia, można wnioskować, że Polacy zaniedbują tę niezwykle ważną część swojej diety (dane pochodzą z raportu Europejskiego Stowarzyszenia Soków Owocowych).

 

Rynek napojów izotonicznych oraz energetyków rośnie natomiast w ogromnym tempie – na poziomie kilkunastu procent rocznie. Nawet zakaz sprzedaży napojów tego typu w sklepikach szkolnych nie wpłynął na zahamowanie tego trendu.

 

Woda, która powinna być naszym podstawowym napojem, nie cieszy się natomiast zbyt dużą popularnością. Przeciętny Polak spożywa jej niespełna litr dziennie, choć zalecana ilość to 1,5-2 litry dziennie. 11% Polaków nie pije wody wcale. Zdecydowana większość z nas sięga po nią dopiero wtedy, gdy czuje pragnienie – a jest ono oznaką odwodnienia, do którego przecież nie powinniśmy dopuszczać.

 

Maszyny pakujące i ich wpływ na rynek napojów

 

Czy na ilość spożywanych napojów wpływają ich opakowania? Być może badacze rynku postanowią wkrótce przebadać, czy o rodzaju wybieranego napoju (np. wody, soku, napoju gazowanego) decyduje sposób jego zapakowania (puszka, karton czy butelka). Wiadomo jednak na pewno, że na wybór konkretnej marki bardzo często wpływa projekt opakowania – zarówno sam jego kształt i rozmiar, jak i etykieta, która w różnym stopniu może zachęcić do zakupu. Dlatego też producenci napojów, niezależnie od ich rodzaju, powinni zainwestować nie tylko w sprawne procesy produkcyjne i w profesjonalne maszyny pakujące wpływające na poziom produkcji, ale także i w dobry projekt opakowania oraz etykiety. Połączenie technologii i psychologii marketingu z pewnością pozwoli im osiągnąć sukces na rynku.

 

Nasi KLIENCI