Artykuły

18 Lipiec
Pakowanie warzyw i owoców

Warzywa i owoce w opakowaniach

Nie tylko przetwarzanie żywności, ale także jej odpowiednie pakowanie pozwala wydłużyć jej okres przydatności do spożycia. Mowa zwłaszcza o łatwo psujących się produktach, które najlepiej smakują na świeżo, np. o owocach, warzywach, mięsie czy rybach. Jedną z popularnych technik jest pakowanie w atmosferze modyfikowanej, a zatem umieszczanie produktów w opakowaniach, w których powietrze ma zmieniony skład, co opóźnia procesy psucia się żywności.

 

Coraz więcej warzyw i owoców w opakowaniach

 

Nowoczesne maszyny pakujące umożliwiają umieszczenie w wygodnych opakowaniach nawet tak delikatnych produktów jak owoce czy warzywa, zapewniając im nie tylko dłuższą świeżość, ale także dodatkową ochronę. Jesteśmy co prawda przyzwyczajeni do tego, że kupuje się je zwykle bez opakowań, jednak zachodnie rynki zaczęły wprowadzać te opakowania z myślą o konsumentach, których wymagania i oczekiwania wciąż się zmieniają.

 

Choć oczywiście pakowanie owoców i warzyw wiąże się z rosnącą ilością zużytych opakowań, czym niepokoją się ekologowie, to z drugiej strony pomaga to ograniczyć ilość marnowanego w gospodarstwach domowych jedzenia. Jeśli zaś chodzi o opakowania, na Zachodzie nie są one problemem. Społeczeństwo jest bowiem przyzwyczajone do segregacji śmieci, a opakowania te są w ogromnej części wykorzystywane ponownie – odzyskuje się z nich energię czy też poddaje przetworzeniu, w wyniku czego powstają kolejne produkty zdatne do użytku.

 

Wygoda i odpowiedzialność

 

Także na naszych rodzimych sklepowych półkach zaczynają się pojawiać pakowane owoce i warzywa, ułatwiając nam życie, przyspieszając codzienne zakupy i gotowanie (np. dzięki temu, że możemy kupić gotową mieszankę świeżych warzyw) i pozwalając nam na zminimalizowanie ilości żywności, którą zmuszeni jesteśmy wyrzucić. Wraz z rosnącą ilością udogodnień musimy jednak pamiętać o rosnącej ilości obowiązków, które na nas z tego tytułu spadają. Pamiętajmy więc o segregacji odpadów i nie pozwalajmy na to, by nasza wygoda była przyczyną niszczenia naszej pięknej planety.

 

Maszyny pakujące dla branży spożywczej

 

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą maszyn pakujących realizujących nowoczesne i najwydajniejsze procesy technologiczne. Poznaj ich wkład w rozwój branży spożywczej na własnej skórze – zastosuj je w swojej firmie i sprawdź, jak pozytywne przyniesie to efekty. Zapraszamy do kontaktu!

 

Nasi KLIENCI