Artykuły

30 Maj
Opakowania na świecie – globalny rynek, globalne wzrosty

Pakowanie świeżego mięsa

Rozwój polskiego rynku opakowań, o którym pisaliśmy niedawno, to element światowego trendu. Oto kilka ciekawostek na temat tego, w którą stronę zmierza branża w kontekście globalnym.

Jak wskazują raporty TMR, rokrocznie można zauważyć rozwój światowego rynku opakowań z tworzyw sztucznych. Na podstawie danych z ostatnich lat można też prognozować, jak rynek ten będzie wzrastał w najbliższej przyszłości a także wyciągnąć kilka wniosków istotnych z punktu widzenia przedsiębiorców.

Pakujemy coraz więcej

Zgodnie z prognozami, do 2020 roku wartość rynku wzrośnie do ok. 370 mld dolarów (z niecałych 260 miliardów dolarów w 2013 roku). Jaka jest przyczyna zwiększonej ilości produkcji opakowań na świecie? Ze względu na specyfikę tych produktów, ich produkcja w największym stopniu zależy od rozwoju innych branż. W tym przypadku największe znaczenie ma rosnące zapotrzebowanie na opakowania ze strony branży spożywczej (nie tylko żywności, ale także i napojów). Przemysł spożywczy wzrasta sam w sobie, ale warto też zauważyć, że w ostatnich latach rozwija się trend dotyczący pakowania żywności. Nie tylko produkty przetworzone, ale także coraz więcej świeżych produktów umieszcza się obecnie w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Mowa np. o mięsach, wędlinach, rybach, warzywach czy owocach.

Co z cenami?

Trend ten będzie się nadal utrzymywał, choć przedsiębiorców w branży opakowaniowej mogą spotkać pewne utrudnienia związane ze wzrostem cen surowców. Może się to odbić także na ich klientach z branży spożywczej, którzy będą musieli zapłacić więcej za opakowania. To wpłynie tez z pewnością na ceny żywności pakowanej, a zatem na konsumentów. Jest to jednak tylko jeden z wielu czynników wpływających na ceny jedzenia, które stają się coraz wyższe.

Maszyny pakujące

Standardem na rynku jest indywidualny zakup maszyn pakujących przez firmę produkującą żywność, zamiast zlecania pakowania produktów podmiotom zewnętrznym. Jest to metoda na osiągniecie oszczędności i maksymalnej wydajności, dzięki którym zyskują zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenci.

Nasi KLIENCI