Artykuły

23 Marzec
Czy Polacy czytają etykiety?

Opakowania to niemal niezbędny element każdego produktu. Każdego dnia wykorzystywane są do ich przechowania i zabezpieczenia dzięki pracy maszyn pakujących. Każdego dnia efekty tej pracy widzisz na półkach sklepów. Ale czy widzisz wszystko? Czy wczytujesz się w to, co znajduje się na opakowaniu? Nie do końca - tak wynika z raportu Instytutu Żywności i Żywienia „Czytajmy etykiety”.

 

Badanie przeprowadzone zostało na ok. 4 tysiącach osób, wśród których dominowały kobiety młode i w średnim wieku – najczęstsze klientki sklepów spożywczych. Okazało się, że tylko 14% z nich czyta etykiety opakowań przed zakupem. W głównej mierze nawyk ten wiąże się ze sprawdzaniem kaloryczności produktu. Jednak pod uwagę brana jest również zawartość soli w produkcie – zainteresowanie tym aspektem wzrosło o 1,3 % od ostatniego badania przeprowadzonego w roku ubiegłym. Wciąż jednak są to wartości niskie, a Polacy przejawiają zbyt niski poziom świadomości konsumenckiej i dbałości o własne zdrowie.

 

Informacje o tym jakie substancje używane były do produkcji danego artykułu powinny zostać umieszczone przez jego producenta na opakowaniu zgodnie z obowiązującymi rozporządzeniami. Ma to ułatwić konsumentom selekcję produktów i wybór tych, które są korzystniejsze dla zdrowia. Czy wystarczająco dobrze korzystamy z możliwości tego wyboru? Wyniki raportu IŻŻ wskazują na to, że większą wagę przykładamy do wyglądu opakowania niż do zawartych na nim informacji Czy nie powinno być odwrotnie?

Nasi KLIENCI